Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Nedir? EUS Sınavı Nedir? EUS ‘a Kimler Girebilir?

0
17706

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Nedir? EUS Sınavı Nedir? EUS’a Kimler Girebilir?

EUS, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen sınavın açılımıdır. Yaygın olarak eczacılıkta uzmanlık sınavı olarak bilinen sınav, eczacılık bölümü sorularından oluşmaktadır. EUS sınavı ilk kez 1 Ekim 2017 ‘de Ankara ‘da uygulanmıştır. Yeni yeni bilinirliği artan eczacılıkta uzmanlık sınavına kimler katılabilir Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Nedir? EUS ‘a kimler girebilir? ve EUS Sınavı nedir? Eczacılıkta uzmanlık Sınavı kapsamında hangi sorular yer almaktadır ve sınav kaç sorudan oluşmaktadır? EUS ile ilgili merak edilenlere genel olarak yanıt vereceğimiz yazımızla birlikte diğer yazılarımızı takip etmek için nettekurs.com Blog sayfamızı takip edin!>> Nettekurs.com Blog eczacılıkta uzmanlık sınavı nedir

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Nedir?

EUS, eczacılık fakültesinden mezun olmuş adayların katılabileceği bir sınavdır. Eczacılık fakültesinde lisans eğitimi almış kişiler eczacılık konularında uzmanlık eğitimi alabilmek için Eczacılıkta uzmanlık sınavına girmektedirler. Eczacılıkta uzmanlık sınavı taban puanlarına göre yeterli puanlara sahip adaylar, üniversitelerin uzmanlık eğitimi yapılacak programlarına yerleştirilirler.

EUS ile Hangi Uzmanlık Alanlarında Eğitim Alabilirim?

EUS sınav sonuçlarına göre uzmanlık eğitimi almaya hak kazanan adaylar Klinik Eczacılık veya Fitofarmasi alanlarında, kazandıkları eczacılık fakültelerinde 3 yıllık bir eğitim sürecine başlarlar.

EUS Sınavı Kaç Sorudan Oluşur?

EUS sınavı 100 sorudan oluşmaktadır. Adaylara eczacılık derslerindeki soru çözümleri için 135 dakika hak tanınmaktadır. EUS sınavı nedir sorusu ile aranan cevaplardan bir tanesi de sınavın başlı başına uzmanlık eğitimi için yeterli olup olmayacağıdır. Eczacılıkta uzmanlık sınavında başarılı olabilmek için adayların aynı zamanda ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavlarında da 100 puan üzerinden en az 50 puan alması gerekmektedir. Adaylar sınav başvurularını belirtilen sınav başvuru tarihlerinde ÖSYM internet sitesi üzerinden veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden yapabilmektedirler.

EUS ‘a Nasıl Başvuru Yapılır?

Güncel fotoğrafları ile başvurularını tamamlayan adaylar sınav ücretlerini de ödeyerek sınava girebilmektedirler. ÖSYM yönetmeliği gereğince aşağıdaki durumlarda adayların EUS sınav puanı %2 oranında düşürülmektedir:

Eczacılıkta uzmanlık eğitimine devam etmekte iken sınava girildiğinde
Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa edenlerin istifalarını takip eden ilk sınavda
Bir uzmanlık programına yerleştirildiği halde eğitimine başlamayanların takip eden ilk sınavda.

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Nedir? EUS Sınavı Nedir? Bunlar yeni yeni bilinirliği artan bu sınavla ilgili en çok merak edilenler. Peki EUS ‘a kimler başvurabilir? EUS Sınavına Kimler Girebilir? EUS Sınavına başvurma koşulları nelerdir? Biraz da bu konulara değinerek EUS ‘tan bahsedelim.

EUS ‘a Kimler Girebilir?

EUS ‘a Kimler girebilir sorusu ilk olarak Türk vatandaşı olanlar olarak cevaplanabilir. Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanunun 2. Maddesi ve a bendine göre sınava yalnızca Türk vatandaşı olanlar katılabilmektedir. YÖKDİL veya TÖMER yabancı dil sonucunu kullanmak isteyen adayların, bu bilgilerinin ilgili kurumlardan ÖSYM ‘ye iletilmesini sağlamaları gerekmektedir. EUS ‘a Kimler Girebilir? :

  • Eczacı olan ya da eczacılık fakültesine devam edenler
  • Türk Soylu Yabancılar için Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunanlar
  • Eczacılık yapmasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak.
  • Burstan doğan mecburi hizmeti bulunması halinde bu mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak.

Bu koşulları sağlamayan adaylar sınavda başarılı olsalar bile eczacılıkta uzmanlık eğitimi almak için herhangi bir hak talep edemezler.

EUS Sınavına Nasıl Hazırlanabilirim?

Nettekurs.com online dershane olarak EUS ‘a en iyi şekilde hazırlanıp ilk girişinizde hedeflediğiniz puana ulaşmanız için EUS Kursu Kampanyalarımız, canlı derslerimiz, dersler esnasında etkileşime geçebileceğiniz uzman kadromuz ile yanınızdayız. Eczacılık alanındaki en zengin kaynaklarımız, deneme sınavlarımız, videolu konu anlatımlarımız ve sınırsız faydalanabileceğiniz PDF kaynaklarımız, sınavlara hazırlıkta en büyük yardımcınız olacaktır! Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Nedir? EUS Sınavı nedir? EUS ‘a Kimler Girebilir gibi sorularınız ve Sınavlar ile ilgili merak ettikleriniz için nettekurs.com Blog sayfamızı takip edebilir ve EUS canlı derslerimize konuk olmak için sadece tek tıkla bedava üyelik oluşturabilirsiniz. >>Ücretsiz Deneme Sürenizi Başlatmak İçin Hemen Tıklayın!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz