OMÜ YÖS BAŞVURU

0
3958

OMÜ YÖS Başvuru Sürecinde Ne Yapmalıyım?

OMÜ YÖS Başvuru sürecini başlatmak için adaylar ilk olarak ise.omu.edu.tr adresinden ‘online kayıt’ sekmesini seçerek kayıt formuna ulaşırlar. Bu noktada adaylardan bir e-mail adresi istenecek ve e-mail adresi doğrulaması yapılacaktır.
Adayların sonraki işlemi ise kesin kayıt işleminin yapılması olacaktır. Adaylar e-mail adreslerine gönderilen kayıt talimatları ile yine OMÜ internet sitesi üzerinden kayıtlarını doğrulayacaklardır. Adaylar sınava girecekleri merkezleri bu ekranda seçebileceklerdir. Kesin kayıt işlemleri doğrulanırken sistem adaylardan bir adet JPEG formatında fotoğraf isteyecektir. Adayların OMÜ YÖS tercih işlemlerinde ve sınava girilecek merkezlerde adayların kolay tanınabilmesi için bu fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olması beklenmektedir.
Adaylar online ödemelerini de yaptıktan sonra başvuru sistemi üzerinden kayıtlarının kontrolünü yapabilirler.

Belirtilen aşamaların hepsi tamamlandıktan sonra adayların başvuruları incelenecek ve OMÜ YÖS Başvuru koşullarını sağlayan öğrencilerin sınava katılmasına onay verilecektir.

OMÜ YÖS Sınavına Katılım Koşulları Nelerdir?

omü yös başvuru omü yös tercih

Ondokuz Mayıs Üniversitesi YÖS sınavı 2012 yılından bu yana her yıl yapılmakta ve sınavdan yeterli puanı alan öğrenciler Türkiye ‘deki üniversitelerde eğitim alabilmektedirler. Merkezi olarak yapılmayan ve her üniversitenin kendi bünyesinde hazırladığı bu sınav, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ‘nde OMÜ-YÖS Koordinatörlüğü tarafından düzenlenmektedir. OMÜ YÖS Başvuru işlemlerinde;
a) Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;
1) Yabancı uyruklu olanların,
2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı ‘ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanların
3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların
4) a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden T.C uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların
b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların

5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCEAL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları kabul edilmektedir. YÖS ile ilgili merak ettikleriniz ve YÖS hakkında genel bilgi almak için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.>> YÖS Sınavı Nedir? 
Ayrıca blogumuzda YÖS çıkmış soruları hakkındaki videoları da bulabilirsiniz.>> YÖS Sınav Soruları

OMÜ YÖS Başvuru Merkezleri Nerededir?

OMÜ YÖS başvuruları sonucunda sınava katılan öğrencilerin aldıkları puan 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır. Öğrenciler aldıkları puanları Türkiye ‘deki birçok vakıf ve devlet üniversitesinde kullanabilecekleri gibi OMÜ YÖS tercih işlemleri için kullanarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi ‘ndeki bölümlere yerleşebilirler. OMÜ YÖS Tercih sürecinde adayların taban ve tavan puanlarına göre yerleştirmeler yapılacaktır. 12 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak sınav, Türkiye ‘de 7 merkezde ve Türkiye dışında da belirli merkezlerde gerçekleştirilecektir. Sınav saatleri, OMÜ YÖS Başvuru işlemleri ve OMÜ YÖS tercih işlemleri Türkiye saatleri baz alınarak gerçekleştirilecektir. Bu nedenle adayların özellikle OMÜ YÖS Başvuru ve OMÜ YÖS tercih sürecinde son işlem tarihinin saatlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Birçok ülkede OMÜ YÖS başvuru ve sınav merkezi bulunmaktadır. Türkiye ‘deki OMÜ YÖS başvuru merkezleri; Ankara, Edirne, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Samsun ve Van illerinde mevcuttur.

OMÜ YÖS Tercih Dönemi Ne Zaman Başlar?

OMÜ YÖS Başvuru işlemleri tamamlanıp adaylar sınava katıldıktan sonra sonuçlar sadece Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sınav Koordinatörlüğü tarafından açıklanacak ve OMÜ YÖS tercih işlemleri başlayacaktır. Adaylar OMÜ YÖS internet adresi üzerinde yer alan kılavuz ve tabloları takip ederek OMÜ YÖS tercih işlemlerini gerçekleştirebilirler. OMÜ YÖS Başvuru işlemleri ve OMÜ YÖS tercih için gerekli tablolara tek tıkla bu linkten ulaşabilirsiniz. >>OMÜ  YÖS Taban Puanları ve YÖS Kontenjanları Nelerdir? 

YÖS sınavı hakkında detaylı bilgi almak için nettekurs.com Blog Sayfamızı takip edebilir ve YÖS sınavına hazırlıkta eksiklerinizi tamamlamak için online dershanemizi ziyaret edebilirsiniz. Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-sınavlar, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile yanınızda. Nettekurs.com online YÖS kursları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde online dersleri takip edebilmek ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için hemen nettekurs.com ‘u ücretsiz deneyin! Aynı zamanda ücretsiz deneme süresi boyunca kapsamlı PDF kaynaklarımızı inceleyebilir ve konu anlatım videoları ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz