YKS Çıkmış Sorular Nasıldır, YKS Soruları Zor Mu?

0
4235

YKS Çıkmış Sorular Nasıldır, YKS Soruları Zor Mu?

Her sınav sürecinde – sınav kapsamı fark etmeksizin – adayların en fazla odaklandıkları konulardan birisi de sınav sorularıdır. Sınavda başarılı olmak adına kurulan ilişkide, sorulara verilen her bir doğru cevabın aynı kulvarda yarışılan on binlerce kişiyi geride bırakacağı gerçeği adaylarda ister istemez, sınav sorularının zorluk ve kolaylık derecelerine yönelik çeşitli sorgulamalara neden olmaktadır. Biz de adayların kafalarındaki bu gibi sorulara cevap vermek adına YKS Çıkmış Sorular Nasıldır, YKS Soruları Zor Mu? konularına odaklanacağız.

YKS Soruları Zor Mu?

Her adayın aklına getirdiği ilk sorulardan birisi de ilgili sınavın zor olup olmadığıdır. Her ne kadar bu gibi sorular kişiden kişiye göre değişse de kuşkusuz adayın o sınava hazırlanma düzeyiyle de alakalıdır. Bu sebeple YKS Soruları ile ilgili olarak zorluk ya da kolaylık gibi görece tanımlamalar yapmak her defasında kolay olmayabilir. Ayrıca bir sınavın herkes tarafından yapılabilir olması, belirleyici olma vasfını kaybedeceğinden eleyici soruların – zor diye adlandırılan soru tipleri de genellikle bu sorulardır – olması kaçınılmaz, hatta gereklidir. Ancak bu noktada tartışılması gereken şey, ilgili sınav sorularının, özel olarak da YKS Soruları için,  belirleyicilik konusunda ne kadar başarılı olduğudur. Zira belirleyici olduğu iddia edilen bazı soruların zaman zaman ÖSYM tarafından iptal edilme sebebi de bu yüzdendir. Bir diğer neden de sınava yönelik taleptir ki, talebin arttığı dönemlerde bu gibi soruların sorulma ihtimali genellikle yüksektir. ÖSYM’nin YKS Çıkmış Soruları incelendiğinde, sınava giren aday sayısı arttıkça belirleyici soruların da arttığı görülmektedir.

yks sonuçları, yks sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS Çıkmış Soruları Nasıl Analiz Edilmelidir?

Geçmişte yapılmış YKS Soruları incelendiğinde soru sayıları ve içerikleri hakkında genel bilgiler vermemiz mümkündür. Buna göre bir yükseköğretim programına yerleşecek adaydan kısaca beklenti şu yöndedir. Her bir puanlama katsayısı farklı olmak üzere sınavda sorulan sorular sayısal ve sözel alanlardaki temel ilişkiyi kurma ve ölçmeye dayanmaktadır. Sözgelimi YKS Çıkmış Soruları incelendiğinde Türkçe testinde adaylara, Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulmaktadır. Matematik alanında ise temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulmaktadır. Yine YKS Çıkmış Soruları incelendiğinde Sosyal ve Fen alanlarında da benzer bir biçimde temel kavramlar ilkeler ışığında bilgileri kullanma becerileri test edilmektedir.

YKS Çıkmış Sorular Nasıldır?

Geçmişte adı YGS (Yükseköğretime Seçiş Sistemi) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olan, ancak bugün TYT (Temel Yetenek Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) olarak bildiğimiz soru gruplarının yıllara göre uygulanma tarihi aşağıda verilmiştir.

Çıkmış YGS (TYT) Soruları

2010 YGS Çıkmış Soruları

2011 YGS Çıkmış Soruları

2012 YGS Çıkmış Soruları

2013 YGS Çıkmış Soruları

2014 YGS Çıkmış Soruları

2015 YGS Çıkmış Soruları

2016 YGS Çıkmış Soruları

2017 YGS Çıkmış Soruları

2018 TYT Çıkmış Soruları

Çıkmış LYS (AYT) Soruları

2010 LYS Çıkmış Soruları

2011 LYS Çıkmış Soruları

2012 LYS Çıkmış Soruları

2013 LYS Çıkmış Soruları

2014 LYS Çıkmış Soruları

2015 LYS Çıkmış Soruları

2016 LYS Çıkmış Soruları

2017 LYS Çıkmış Soruları

2018 AYT Çıkmış Soruları

 

YKS Soruları İçin Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalı?

İster lisans düzeyinde ister ön lisans düzeyinde hazırlık aşamasında olsun her adayın muhakkak girmek zorunda olduğu bir sınav olan YKS, eleyiciliği yüksek olan bir sınavdır. Her ne kadar birçok şehirde üniversite açılmış ve kontenjanlar artmış olarak görünse de, gerek akademik anlamda gerekse de mesleki istihdam anlamında merkez üniversitelere girmek her zaman daha avantajlı olmaktadır. Bu sebeple adayların amaçları sadece herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüme yerleşmek değil, iyi bir üniversitede iyi bir bölümde eğitim imkânına erişmektir. Dolayısıyla da fark yaratacak bir hazırlık dönemi bu hedeflere erişmek için olmazsa olmazdır.

Nettekurs’un Online YKS TYT AYT Kursu ile adayları hedeflerine ulaştırmak ve istedikleri üniversiteyi kazandırmak üzere YKS Soruları ile bire bir uyumlu oluşturulmuş ders içerikleri, materyalleri ve deneme çözümleri ile kazanmak çok daha kolay. Alanında Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden mezun, tecrübeli eğitmen kadrosuyla, yüzde yüz YKS uyumlu müfredat ve içerikleri, profesyonel rehberlik hizmeti ile YKS’yi kazanmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeye bir tık kadar yakınsınız. Zamandan ve mekandan bağımsız, online eğitim avantajlarından hemen yararlanmak için ücretsiz üyelik başlatın, hayal ettiğiniz üniversiteye ve bölüme bir adım daha yaklaşın.

Bu yazımızda genel hatlarıyla soru tipleri ve içeriklerine yönelik hangi noktalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğinden hareketle YKS Çıkmış Sorular Nasıldır ve YKS Soruları Zor Mu? sorularına cevap vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz