YKS Başvuru , YKS Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

0
3303

YKS Başvuru Nedir ? , YKS Başvuru Tarihi Ne Zamandır ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yılda bir kez ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınavdır. Ortaöğretim eğitimini bitirip üniversiteye girmeyi amaçlayan her adayın başvurmak zorunda olduğu bir sınav olan YKS, üç ayrı oturumda icra edilmektedir. Temel Yeterlilik, Alan Yeterlilik ve Yabancı Dil olmak üzere farklı oturumlarda gerçekleştirilen bu sınavda başvuru süreçleri ile ilgili olarak adayların dikkat etmesi gerekenleri bu yazımızda YKS Başvuru ve YKS Başvuru Tarihi başlıkları altında sıralayacağız.

YKS Başvuru Nedir, Kimler YKS’ye Başvurabilir?

ÖSYM, her yıl öğrenim durumları itibariyle YKS’ye girebilecek olan adayların kriterlerini ve başvuru koşullarını ilan etmektedir. Buna göre 2020 yılında yapılacak olan YKS Başvuru işlemleri için adayların öğrenim durumları şu şekilde belirlenmiştir: 2019-2020 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Ayrıca ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar ve bitirmiş olanlar ile ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp ilgili koşulları sağlayanlar 2020 YKS’ye başvurabilmektedirler. Başvuru koşulları ile daha detaylı bilgi almak isteyen adayların YKS Nedir, Kimler YKS Başvurusu Yapabilir ?  başlıklı yazımızdan faydalanabileceğini vurgulamak isteriz. Peki, YKS Başvuru işlemleri hangi sıra ile ilerlemektedir, bu konuya YKS Başvuru Tarihi ışığında yakından bakalım.

yks sonuçları, yks sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS Başvuru İşlemleri Nasıl İlerlemektedir?

Sırasıyla başlamak gerekirse, YKS Başvuru işlemlerinin ilk basamağı yukarıda da bahsettiğimiz koşullara sahip olmaktan geçmektedir. Bu koşulları sağlayan adaylar ÖSYM’nin web sitesinden başvuru işlemlerini başlatabileceklerdir.YKS Başvuru Tarihi itibariyle ilgili web sitesinden edinilecek başvuru kılavuzu da adaylara süreçle ilgili yönlendirmelerde bulunmaktadır. Başvuru işlemlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına adayların ÖSYM’nin web sitesindeki işlemlerde dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktada adres, eğitim ve iletişim bilgileri ve geçerli bir fotoğrafın olup olmadığı başvuru sırasında adayın zaman kaybı yaşamaması adına önceden kontrol edilmelidir. Elbette bu işlemler için YKS Başvuru Tarihi de oldukça önemlidir. Adaylar koşulları taşımaları durumunda 6 Şubat – 3 Mart 2020 tarihleri arasında başvuru işlemlerini tamamlamalıdırlar.

Başvuru işlemleri sırasında iletişim, eğitim, sınav merkezi tercihi, yabancı dil, sınav oturum bilgileri de eksiksiz olarak doldurulduktan sonra, YKS Başvuru işlemi tamamlanır. Bu işlem sonrası adayların her bir oturum için (TYT, TYT – AYT ve TYT – AYT – YDT) ayrı ödeme yapmaları istenir. Ödeme işlemlerinden sonra YKS Başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Yukarıda bahsettiğimiz YKS Başvuru Tarihi itibariyle işlemlerini yapamayan adaylar için de ÖSYM geç başvuru süresi belirleyerek, bu işlemlerini çeşitli sebeplerle yerine getiremeyen adaylara 18 -19 Mart 2020’ye kadar iki günlük süre tanımaktadır. Bu tarihler arasında başvuru işlemlerini yerine getiren adaylar da 2020 YKS’ye girebilmektedirler.

Başvuru Süreci, Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

YKS, hazırlık aşamasından başvuru sürecine, sınav uygulamasından tercih ve yerleşme sürecine kadar tüm adayları genel anlamda zorlayan bir süreçtir. Oldukça özverili hareket edilmesi gereken bu süreç yalnızca adayı değil aynı zamanda yakın çevresini, özellikle de aileyi yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla her ne kadar sınava bir kişi giriyor olsa da, eğitime hazırlayan eğitmen, evde konforu sağlayan ebeveynler, moral ve motivasyon kaynağı sosyal çevre gibi bir dizi etkileşim ağları da söz konusudur. Tüm bu bileşenler bir arada düşünüldüğünde YKS’ye hazırlığın aslında bir ekip çalışması şeklinde olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Ekip çalışmasında en önemli aktörlerden birisi de kuşkusuz hazırlık sürecinde edinilecek sınav alt yapısının oluşturulacağı eğitim kurumudur. Bu kurum adayın hem YKS’ye hazırlıkta tüm eksiklerini tespit edip, gidermeye yönelik programlar hazırlayacak hem de YKS’de tüm sürece yönelik çözüm stratejileri geliştirerek her aşamada adayın yanında olacak. Üstelik bu hizmeti zaman ve mekandan bağımsız, kolay erişebilir, hızlı ve profesyonel bir ekibin yer aldığı yeni nesil eğitim anlayışıyla sunan bir kurum. nettekurs.com’un bu bilinçle yola çıktığı Online YKS TYT AYT Kursu ile, üniversitede istediği başarıyı elde etmede adaylara kazanma garantisi veren Türkiye’nin ilk ve tek uzaktan eğitim dershanesidir.

Eğitmen kalitesi, yılların YKS tecrübesi, kaliteli ders içerikleri, işitsel ve görsel materyaller ile profesyonel eğitim danışma ve rehberlik hizmeti ile yalnızca eğitim faaliyeti değil aynı zamanda danışmanlık hizmeti de yürüten nettekurs, yıllardır YKS’de kazananların buluşma noktası haline gelmiştir. Ayrıcalıklı eğitimin fırsatların yararlanmak için hemen ücretsiz üyelik başlatarak online eğitimin avantajlarından hemen yararlanmaya başlayın.

Bu yazımızda genel hatlarıyla başvuru işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden hareketle YKS Başvuru ve YKS Başvuru Tarihi konularında bilgiler vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz