YKS Sonuçları , YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

0
3426

YKS Sonuçları, YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

YKS maratonu başladı. Adaylar da bu kapsamda neredeyse hazırlık aşamalarının yarısına geldiler. Sınav tarihi yaklaştıkça adaylar bir taraftan hem eksiklerini tekrar gözden geçiriyor hem de denemelere girerek sınava ne derece hazır olduklarını test ediyorlar. Şüphesiz ki bu aşamada çoğu aday emeklerinin karşılığı olarak gördükleri YKS Sonuçları üzerine yoğunlaşıyor. Biz de bu yazımızda adaylara bilgi ve tavsiyelerde bulunarak YKS Sonuçları, YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ? gibi konuları ele alacağız.

YKS Sonuçları Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ve Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) ve dil mezunu adayların katılım sağladıkları Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç aşaması bulunan bir sınavdır. Ortaöğretimden mezun olan adayların eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan bir sınav olması itibariyle YKS, tüm eğitim boyunca edinilen kültürel birikimin karşılığının bulduğu bir sınavdır. Bu boyutuyla da hem sınava giren adayın hem de birinci dereceden yakınlarının en hassas oldukları dönemin bu dönem olduğu söylenebilir. Bu durumda hem YKS kapsamının prosedürleri hakkında hem de verimli bir sınav dönemi geçirmek konusunda YKS Nedir? Kimler YKS Başvurusu Yapabilir?  başlıklı yazımızdan güncel bilgiler edinebilirsiniz.

yks sonuçları, yks sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS Sonuçları çoğu aday için hayati bir öneme sahiptir. Zira adayın hayalini kurduğu üniversite, bölüm ya da şehir tercihi bu sonuçlar dahilinde açıklığa kavuşmaktadır. Ancak bu tercihlere etkide bulunan güncel gelişmeler de yok değildir. Söz gelimi 2020 yılında yapılacak olan YKS’de, geçmiş yıllara kadar bazı bölümlere barajı geçmeleri koşuluyla YKS Sonuçları göz önünde bulundurulmaksınız alım yapılabiliyordu. 2019 sonbaharında YÖK Genel Kurulu toplantısında alınan bir kararla özel yetenekle sınavı ile öğrenci alımı yapılan 14 bölüme bu 2020 yılı itibariye öğrenci yerleştirmelerde YKS Sonuçları baz alınacağı açıklanmıştır. Buna göre, Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı’ bölümleri için adaylar sadece TYT’ye değil, AYT’ye de girmek durumunda olacak.

Tüm bu gelişmeler ışığında düşünülecek olunursa YKS Sonuçlarının adaylar için ne derecede önemli olduğu anlaşılabilir. Şimdi bu bilgiler ışığında YKS Sonuçlarının Ne Zaman açıklanacağına bakalım.

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS’ye giren yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin beklediği en önemli aşamalardan birisi de sonuçların açıklanacağı tarihtir. Özellikle iyi geçen bir hazırlık aşamasında adayların sıkça dile getirdikleri soruların başında YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? sorusu gelir. Geçmiş dönemlerle karşılaştırıldığında bu sorunun cevapları daha net bir biçimde alınıyor olsa da sınava giren adayın yakın çevresi tarafından da çokça dile getirilen bir söylem olarak geçerliliğini hala korumaktır.

ÖSYM’nin 2020 yılı için açıkladığı sınav takvimi incelendiğinde TYT – AYT – YDT oturumları için belirlediği sınav açıklama tarihi 23 Temmuz 2020’dir. İlgili sınav oturumlarının Haziran ayının 20 ve 21. gününde yapılacağından hareket edilirse bu sınav kapsamında adayların beklemesi gereken süre yaklaşık bir ayı bulmaktadır. Bu süre zarfında ÖSYM, adayların sınav içeriklerine erişmesine izin verdikten sonra aday, sınavının sonucuna dair, net olmasa da, puanının hangi aralıkta olabileceğini az ya da çok tahmin edebilmektedir. Bu sebeple, YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklacak? sorusu yerini Bundan Sonraki Süreçte Nasıl Hareket Edeceğim? Sorusuna bırakmaktadır.

Sonuçları Beklerken Neler Yapılmalıdır?

Adaylar sınav sonrası, önlerinde üç farklı durumun doğurduğu seçenekle karşı karşıya kalmaktadırlar. Birinci durumda aday, sınava dair net bir beklenti düzeyine girmeksizin sınav sonucunu beklemektedir. Bu durumda aday ne tercih yapabileceği imkanları ne de yeniden hazırlanma adına plan yapabilmektedirler. İkinci durumda ise adayın sınavı iyi geçmiş ve olasılıklar dahilinde bir üniversiteye yerleşebileceğine kanaat getirmiştir. Üçüncü durumda ise adayın sınavı istediği gibi geçmemiş ve sınava yeniden hazırlanmayı göze almıştır.

Bu üç ayrı durum için de adayların kendi durumlarına göre danışmanlık almaları, bir ay sonrası için adaya tüm alternatiflerin ve olası senaryolar dahilinde neler yapabileceğinin sunulması, adayın YKS sonrası kendisi için yapacağı en önemli hamledir. Tam da bu noktada nettekurs.com’un Online YKS TYT – AYT Kursu adaylara yalnızca kurs dahilinde ders içerikleri ve materyaller sunmakla kalmıyor, aynı zamanda rehberlik ve danışmanlık hizmetiyle de adayların tercihlere yön veriyor. Profesyonel danışmanlık ve rehberlik hizmetini, yılların YKS deneyimiyle adaylara sunan nettekurs’un hizmetlerinden hemen tanışmak için ücretsiz üyelik başlatarak avantajlı eğitimin imkanlarını tecrübe edebilirsiniz.

Bu yazımızda YKS Sonuçları konusunda adaylara bilgiler vererek YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz