STS Diş Hekimliği Nedir? STS Diş Hekimliği Soruları Nelerdir?

0
6721

STS Diş Hekimliği Nedir? STS Diş Hekimliği Soruları Nedir?

STS Diş Hekimliği Sınavı, yurt dışında ‘Diş Hekimliği’ eğitimini tamamlayan kişilerin diploma denkliği alabilmek için girdiği, ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi bir sınavdır. STS Diş Hekimliği Sınavının soruları, Fizyoloji, Periodontoloji ve Ortodonti gibi alanlardan seçilmekte ve adaylara müfredatımız kapsamından seçilen hem bilgi hem de yorumlama becerisini ölçecek sorular sorulmaktadır. Bu yazımızda STS Diş Hekimliği Sınavı sorularının içeriği, soru sayısı, test alanları hakkında bilgilere değineceğiz. Böylece STS Diş Hekimliği Sınavına girecek adayların ‘STS Diş Hekimliği Nedir?’, ‘STS Diş Hekimliği Soruları Nelerdir?’, ‘Diş Hekimliği Denklik Sınavı Soruları Nelerdir?’ gibi konulardaki merakını gidermeye çalışacağız. Sınav sorularının kapsamını öğrendikten sonra nettekurs Online STS Diş Hekimliği Kursu’ nu ziyaret ederek, uzman Diş Hekimlerinin konu anlatımlarıyla hazırlanan güncel video dersleri izlemenizi de tavsiye ederiz. >> Online STS Diş Hekimliği Kursu Ücretsiz Dene!
diş hekimliği denklik sınavı soruları nelerdir, sts diş hekimliği soruları nelerdir

Diş Hekimliği Denklik Sınavı Nedir ve Soruları Nelerdir?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan karara göre, yurt dışında eğitimini tamamlayan kişilerin diploma denkliği alabilmek için seviye tespit sınavlarına girmesi şarttır. Seviye Tespit Sınavları farklı alan ve meslek dallarına yönelik hazırlanır. Diş Hekimliği alanında yapılan seviye tespit sınavı, ÖSYM tarafından düzenlenen STS Diş Hekimliği Sınavıdır. Sınava yalnızca yurt dışında ‘Diş Hekimliği’ eğitimini tamamlayan adaylar katılabilmektedir. Diğer sınav katılım koşullarını öğrenmek için tıklayın.>>STS Diş Hekimliği Nedir Kimler Girebilir?

Peki STS Diş Hekimliği Sınav soruları nelerdir? Diş Hekimliği Denklik Sınavı soruları hangi test alanlarında sorulur?

STS Diş Hekimliği Sınavı Kaç Sorudan Oluşur?

STS Diş Hekimliği Sınavı, 120 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları için adaylara 150 dakika tanınır. Sınav süresi, yeri ve sınava giriş koşulları için ÖSYM STS Diş Hekimliği Kılavuzundan da yardım alabilirsiniz.

Diş Hekimliği Denklik Sınavı Soruları Nelerdir?

Adaylara sınavda sorulacak sorular, Diş Hekimliği alanlarından seçilmektedir. STS Diş Hekimliği soruları, yurt dışında edinilen bilgiler ve Türkiye ‘deki mevcut müfredatın uyumunu ölçmeyi amaçlar. ÖSYM tarafından belirlenen Diş Hekimliği alanları, test planının içeriğine ve gerekliliklerine göre değişebilmektedir. Bu nedenle her alandan her yıl soru sorulmayabilir veya sınav kapsamında olmayan bazı alanlardan da beklenmeyen sorular çıkabilir. ‘Diş Hekimliği Denklik Sınavı Soruları Nelerdir?’ ‘STS Diş Hekimliği Denklik Sınavı Soruları Nelerdir?’ gibi konulara dair merak edilenler ‘STS Diş Hekimliği Sınavı Nedir?’ sorusuna cevap verebilmek için de oldukça önemlidir. STS Diş Hekimliği sorularının test alanlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Bunun yanında ÖSYM STS Diş sorularına benzer soru çözümlerini, soru ve konu anlatımları ile hazırlanan yazılı kaynakları ve uzman Diş Hekimlerinin STS Diş Hekimliği sınav sorularına yönelik değerlendirmelerini Online STS Diş Hekimliği Eğitimleri ile ekranlarınıza taşıyabilirsiniz.

STS Diş Hekimliği Sınavı Test Alanları
Anatomi
Histoloji ve Embriyoloji
Fizyoloji
Tıbbi Biyokimya
Tıbbi Mikrobiyoloji
Tıbbi Patoloji
Tıbbi Farmakoloji
Tıbbi Biyoloji ve Genetik
Restoratif Diş Tedavisi
Protetik Diş Tedavisi
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Periodontoloji
Ortodonti
Endodonti
Çocuk Diş Hekimliği

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz